środa, 24 kwietnia 2024 imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Nasza Szkoła


Strona główna
Oferta edukacyjna
Historia szkoły
Ciekawe linki

Życie Szkoły


Aktualności
Kadra Szkoły
Galeria »
Szkolne dokumenty

Dla uczniów


Plan zajęć
Podręczniki
Matura
Egzamin Zawodowy
Biblioteka

Dla nauczyciela


Dokumenty

Stowarzyszenie

na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ludwinie "Kreator"
Działalność stowarzyszenia
Numer konta
Ważne daty
Galeria

Region

Statystyki
  Odsłon 1172355
  Dzisiaj 158


Polecamy










Kwiecień 2024
PnWtŚrCzPiSoNd
123456
7
8910111213
14
151617181920
21
222324252627
28
2930

Kalendarium:

2 II Matki Bożej Gromnicznej

4 II Światowy Dzień Walki z Rakiem

8 II Tłusty czwartek

13 II Światowy Dzień Radia

14 II „Walentynki”

20 II Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

22 II Dzień Bezpiecznego Internetu



Aktualności

Sukces Asi Staniak z Ludwina w Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Literackim o Żołnierzach Wyklętych

31.03.2014 | 15:00 Drukuj artykuł
    31 marca 2014 r. w Trybunale Koronnym w Lublinie odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” z udziałem wiceministra Edukacji Narodowej P. Tadeusza Sławeckiego, wojewody lubelskiego P. Wojciecha Wilka oraz Kuratora Oświaty w Lublinie P. Krzysztofa Babisza.

Joanna Staniak, uczennica klasy III logistycznej Technikum w Ludwinie, zajęła III miejsce w etapie regionalnym III już edycji tego ogólnopolskiego konkursu w kategorii prezentacja multimedialna. Choć Joasia nie powtórzyła sukcesu z roku ubiegłego, przypomnijmy, że zajęła wówczas 1 miejsce w etapie ogólnopolskim, to i tak wielkie wyróżnienie, bowiem na zmagania regionalne, obejmujące województwa: lubelskie, podkarpackie, mazowieckie i świętokrzyskie, napłynęło ponad 400 z 800 prac konkursowych nadesłanych z całej Polski.

    – Konkurs o Żołnierzach Wyklętych promuje wartości, a także ideały i postawy, jakie reprezentowali polscy bohaterowie walczący o wolną i niepodległą Ojczyznę. To ciekawa lekcja historii, która wymagała od Joanny prześledzenia pięknych kart historii polskiego podziemia, ale nie tylko – komentuje zwycięstwo uczennicy Małgorzata Rodziewicz, nauczycielka języka polskiego i jej opiekun. – Mierząc się z tym wciąż kryjącym wiele tajemnic czasem, kilkakrotnie same stawałyśmy w obliczu dylematu, jak rozstrzygnąć kwestie budzące wątpliwość. Po ponad 50 latach wciąż okazuje się, że nadal mamy problem z pamięcią, datami i liczbami. Dlatego nie możemy ustawać w wysiłku przywracania tej niepamięci i cieszę się, że już drugi raz zyskałyśmy przychylność jury konkursu, w którym zasiadali m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz jednostek oświatowych i kulturalnych z Lublina. Nasza historia określa naszą tożsamość i tylko od nas samych zależy, czy będziemy chcieli się jej wspólnie uczyć, czy też pochłonie nas tak typowa dla naszych czasów zbiorowa amnezja – dodaje M. Rodziewicz.
    Z tego samego powodu honorowy patronat nad Ogólnopolskim Konkursem Historyczno-Literackim „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” objęli m.in.: Minister Edukacji Narodowej, Minister Obrony Narodowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacja Niepodległości.

A jak pracę nad projektem wspomina sama Asia Staniak?

    – Nie lada wyczynem było przede wszystkim przedstawienie historii braci Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” i Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego” oraz tragicznych losów ich siostry, Rozalii na 30 slajdach. Materiał należało wyselekcjonować i zaprezentować w ciekawej formie. Mnóstwo czasu pochłonęły same poszukiwania materiałów archiwalnych, potem odpowiedniej muzyki polskich kompozytorów oraz końcowa praca nad efektami multimedialnymi i wizualną stroną projektu – mówi Joasia. – Pomogła mi wiedza i doświadczenie mojej polonistki, która prowadzi w szkole warsztaty z grafiki komputerowej, na które chętnie uczęszcza cała klasa. Suma summarum, powstał naprawdę oryginalny projekt i jestem szczęśliwa, że dwumiesięczna, naprawdę żmudna praca włożona w przygotowanie tej prezentacji została doceniona.

    Z tego też powodu Asi serdecznie gratulujemy, licząc na kolejny kreatywny projekt uczennicy i jej opiekunki, Małgorzaty Rodziewicz.

    odczas odbioru nagrody w Trybunale Koronnym w Lublinie Asi towarzyszyła Dorota Zając, nauczyciel biblioteki ZS w Ludwinie. Uroczystość uświetnił koncert oraz pokonkursowa wystawa prac nagrodzonych w kategorii plastycznej.